Een halfjaar Hal 6: "Het gaat nog beter dan verwacht"
In de laatste week van 2024 stond in Hal 6 de eerste module op de productielijn. Teamleider Michel Borsje zei toen: ‘Dit is veelbelovend’. Inmiddels zijn we een halfjaar verder. Tijd voor een kijkje in onze nieuwste assemblagehal.
In de ideale situatie staan er in Hal 6 liefst 23 woningen op de lijn. Zo ver zijn we niet. Toch is assistent teamleider Will van den Bosch erg tevreden over de productie. “Het gaat nog beter dan verwacht. Ons idee was om na een jaar vijftien woningen per week te produceren. Op dit moment zitten we op tien. Maar de lijn is er klaar voor om vijftien woningen per week maken.”
Een strakke planning is in de nieuwe productielijn nog belangrijker. Will: “We moeten zorgen dat het juiste materiaal op het juiste moment op de juiste plek is. Als er iets misgaat, weet ik precies op welk werkstation ik moet zijn. Vroeger maakte ik veel kilometers, alsof ik elke dag de vierdaagse liep."
Van sceptisch naar superpositief
Om werkvoorbereiding goed af te stemmen op het proces aan de lijn, heeft werkvoorbereider Jan Rooijakkers volop meegedacht in het voortraject. “Heel eerlijk: in het begin was ik best een beetje sceptisch. Maar nu ben ik superpositief. Ik ben veel meer betrokken bij productie. En ik vind het leuk om tabellen en data te analyseren, om het proces aan de lijn te verbeteren.”

Extra duidelijkheid aan de lijn
“Ik zou graag nóg meer instructies maken”, vervolgt Jan. “Voor extra duidelijkheid aan de lijn. Ook zou ik op moduleniveau materiaal willen aanleveren. Dan hoeven collega’s aan de lijn niet meer te zoeken in een batch.”
Meer en gedetailleerder tekenwerk
Engineer Henk-Martijn Bloot was net als Jan betrokken bij het voortraject van Hal 6. “We hebben toen één vast beginpunt bepaald voor alle werkstations. Dat zit linksvoor op de begane grond van een woning. Vanuit dit punt maken we 2D- en 3D-tekeningen en geven we extra maatvoering aan. Dat is nodig omdat je aan de lijn maar één module ziet. En niet de module in een geheel. Terwijl het op de bouw natuurlijk wel allemaal moet kloppen.”
Henk-Martijn beschrijft de meerwaarde van Hal 6. “Er gaat meer tekenwerk in zitten, maar dat levert veel op. Omdat we meer informatie op papier zetten, is er nog minder kans op fouten. En zo winnen we in de rest van het proces veel tijd.”

"Er gaat meer tekenwerk in zitten, maar dat levert veel op: meer informatie, minder fouten, meer snelheid"
64 woningen naar Breda
Voorman Robert van Boekel is altijd op de bouwplaats aan het werk. Zoals bij project De Frankenhoeve aan de Frankenthalerstraat in Breda Noord. Daar hebben we 120 woningen opgeleverd. Iets meer dan de helft hiervan kwam uit Hal 6. “Om precies te zijn: 64 stuks”, vertelt Robert. “In de woningen uit Hal 5 liggen al vloeren én is het texwerk al gedaan. Verder zijn ze aardig hetzelfde. Behalve dan dat de woningen uit Hal 6 voor veel snelheid zorgen.”
Flinke vooruitgang
Robert had meer verschillen verwacht. “De woningen in Hal 6 zijn los van elkaar gebouwd. Daarom dacht ik dat er afwijkingen zouden zitten in de maatvoering van een serie. In het begin waren die er minimaal en bovendien is de kwaliteit in een halfjaar hard vooruitgegaan. Daar ben ik blij mee.”
Zeer gestructureerd
De nieuwe manier van werken geldt ook voor onze co-makers, zoals de schilders van Van der Kruijs. Projectleider Hendrik Verheijden vertelt. Hij is tevreden over de nieuwe manier van werken. “Het gaat zeer gestructureerd. Iedereen weet wat er wordt verwacht en wanneer. Daardoor loopt de afwerking precies volgens planning. Ik heb er vertrouwen in dat dit zo blijft als de productie verder omhoog gaat.”


Meer nieuws
Bekijk het overzicht



